אחרי תשע שנים: תשעה דיינים חדשים בבית הדין הגדול לערעורים

אחרי תשע שנים: תשעה דיינים חדשים בבית הדין הגדול לערעורים
"סימן ברכה ליהדות ישראל כולה". בתמונה: ריבלין, שטייניץ, הרבנים הראשיים והדיינים
צילום: מארק ניימן, לע"מ

אחרי תשע שנים: מונו רשמית תשעה דיינים חדשים לבית הדין הגדול לערעורים. נשיא המדינה קרא להם: “אל נא תקלו ראש בשליחותכם, ואל נא תדונו בירושלים בדין תורה בלבד, אלא מזגו בה גם מן החסד ולפנים משורת הדין”

לאחר תשע שנים של ציפייה: מונו היום (א’) באופן רשמי ובטקס מיוחד בבית הנשיא שבירושלים, תשעה דיינים חדשים לבית הדין הגדול לערעורים.

באירוע, שהתקיים בבית נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר האחרון כי “היום מלאו שורותיו של בית הדין העליון בתשעה דיינים חדשים, לאחר תקופה ארוכה של השתהות ועיכוב. בדומה לגשמי ברכה שפוקדים את הארץ לאחר תקופה ארוכה של בצורת, תפילה ותענית; כניסתכם, דיינים נכבדים, אל בית הדין הגבוה, היא סימן ברכה ליהדות ישראל כולה ובמיוחד לבעלי הדין הממתינים בציפייה לכוחות חדשים שכמותכם”.

בד בבד עם שלל הברכות, תבע ריבלין מהדיינים החדשים כי “בשעה שתשבו על כס הדין, אל תהססו לערב במידת הדין השקולה והמדודה, קורטוב נדיב ממידת הרחמים” המשיך הנשיא והדגיש: “זכרו נא, עבור בעלי הדין דיני אישות ודיני גיטין, דיני נפשות של ממש המה – איש איש ונפשו, אישה אישה וכל מאודה וחייה. אל נא תקלו ראש בשליחותכם, ואל נא תדונו בה בירושלים בדין תורה בלבד, אלא מזגו בה גם מן החסד ולפנים משורת הדין”.

“בית הדין הגדול, בהרכבו הנוכחי, הוא הגדול ביותר מבחינת מספר הדיינים ועל כך ראויים לשבח הגורמים המקצועיים והממשלתיים”, הוסיף הנשיא וציין כי הוא מצפה להשלמת התקנים החסרים בבתי הדין האזוריים השונים.

“אני יודע שבבתי הדין האזוריים עדיין חסרים תקנים רבים, ואני תקווה שלטובת הציבור כולו יעשה מאמץ אמיתי להשלים את התקנים החסרים בהקדם. הציבור המתדפק על שערי בתי הדין זכאי להליכים יעילים ומהירים שיענו למצוקותיו וצרכיו”, תבע הנשיא מהנוכחים.

"סימן ברכה ליהדות ישראל כולה". בתמונה: ריבלין נואם בפני הדיינים| צילום: מארק ניימן, לע"מ
“סימן ברכה ליהדות ישראל כולה”. בתמונה: ריבלין נואם בפני הדיינים| צילום: מארק ניימן, לע”מ

הראשון לציון, הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, בירך את המינויים והדגיש כי “יש לשמוע את זעקת העשוקים”.

“לחברי ועדת המינוי לדיינים הייתה אחריות כבדה אך זכות גדולה, נבחרו דיינים ראויים והגונים, תלמידי חכמים עצומים. בתקופתו של אבי מרן הרב עובדיה יוסף זצ”ל ישבו בבית הדין גדולי עולם כמו הרב אלישיב זצ”ל, ואנו מחזירים היום עטרה ליושנה”, קבע יוסף.

הרב הראשי לישראל, דוד לאו, מסר כי “אנחנו מרגישים שלמים מאד שכל אלו שנבחרו. הדיינים הללו כפי שהזכיר עמיתי הראשון לציון, צעירים ומבוגרים, גם מבוגרים שמביאים את הידע והניסיון שלהם לבית הדין וגם צעירים שמוסיפים כוח ורעננות, יהיו כל אלו בבית הדין”.

השר יובל שטייניץ, העומד בראש הוועדה למינוי דיינים, קבע במהלך הטקס כי “תשע שנים של בצורת חלפו להן, תשע שנים בהן לא מונו דיינים. המשימה שעמדה בפנינו הייתה מורכבת וקשה, והצלחנו למנות דיינים חדשים ראויים. אני מודה לחברי הוועדה, שתרמו מחוכמתם, ידיעתם והיכרותם וגם יכולתם להתפשר. אני רוצה להודות לנשים חברות הוועדה, אשר לראשונה מנו ארבע, שתרמו לבחירה בצורה בלתי רגילה. הצלחנו לאזן בין הלחצים והזרמים, וכולי תקווה, כי הקריטריון היחיד למינוי רבנים בעתיד יהיה האיכות בלבד”, טען שטייניץ.

“לאחרונה היינו עדים להתבטאויות קשות, המפלגות ופוגעות בעם ישראל. אנחנו עם אחד, וזו הרוח אותה גם בית הדין הגדול צריך להוביל. כולנו נבראנו בצלם, ואני בטוח, כי תמצאו בחוכמתכם את הדרך להראות שוויוניות בין גברים לנשים ושלכולנו זכויות שוות”, תבע שטייניץ במקביל.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *