שרת המשפטים מציגה: “הסוף להטעיית הזוכים בתיקי הוצל”פ”

שרת המשפטים מציגה: “הסוף להטעיית הזוכים בתיקי הוצל”פ”
"שקיפות היא מילת המפתח". בתמונה: זוכה בתיק הוצאה לפועל
צילום אילוסטרציה: www.pixabay.com

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק של שרת המשפטים, איילת שקד לפיה זוכים בתיקי הוצל”פ ידעו האם בתיק יש גם חוב מזונות, וכך יחליטו האם להשקיע משאבים בגביית החוב. בלשכת השרה הבטיחו במקביל כי זוכי המזונות לא ייפגעו. שקד: “השקיפות תחסוך כסף לזוכים ותביא ליעילות גדולה יותר של המערכת”

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (א’) את הצעת החוק של שרת המשפטים, איילת שקד, לפיה זוכים בתיקי הוצאה לפועל יוכלו לבדוק האם בתיקו של החייב ישנם גם חוב מזונות.

מלשכת השרה נמסר כי בהוצאה לפועל קיימים כעת כ- 67,000 תיקי מזונות, מתוכם לכ- 41,000 חייבים יש תיק חוב נוסף.

כך קורה, שזוכים שמשקיעים מאמצים ומשאבים לביצוע חקירות או עיקולים נגד החייבים, מגלים לא אחת כי הם כלל לא יזכו לקבל את החוב המגיע להם, על אף השקעתם המרובה.

כל זאת, משום שבתיק יש גם חוב מזונות, הזוכה לקדימות על פני חובות אחרים, והזוכה במזונות מקבל את כל התשלומים המגיעים מהעיקולים. הדבר מתרחש נוכח העובדה שרשימת זוכי המזונות מוסתרת מעיני יתר הזוכים, וכך הזוכים האחרים משקיעים לחינם את משאביהם הכספיים. בעבר הוגשה עתירה לבג”ץ בנושא, והמדינה הודתה שהמצב לא תקין וקיימת הטעיה של הזוכים.

על פי ההצעה של שקד, זוכה יהיה רשאי לברר, טרם השקעותיו, האם נגד אותו חייב קיים חוב מזונות משמעותי, וכך הוא יוכל לשקול את כדאיות נקיטת ההליך לגביית חובות נגד החייב.

בשלב ראשון, יגיש הזוכה שאילתה באתר האינטרנט של רשות האכיפה והגבייה, שבו תתברר השאלה אם נגד החייב מתנהל תיק מזונות.

לאחר הפנייה, פרטי הזוכה יאומתו והוא יזכה למענה אם קיים בתיק חוב מזונות בסכום של 15,000 ש”ח או שלושה חודשי חוב (הנמוך מבין שניהם).

בשלב השני, הזוכה יהיה רשאי להגיש בקשה לרשום ההוצאה לפועל למסירת מידע על היקף החוב בתיק מזונות, לפי מדרגות שונות שייקבעו בהמשך.

"שקיפות היא מילת המפתח". בתמונה: זוכה בתיק הוצאה לפועל | צילום אילוסטרציה: www.pixabay.com
“שקיפות היא מילת המפתח”. בתמונה: זוכה בתיק הוצאה לפועל | צילום אילוסטרציה: www.pixabay.com

בכל מקרה, הדגישו אתמול (א’) בלשכת שרת המשפטים, כי “אין חשש כי המידע שיימסר ימנע פעולות לחקירות ועיקולים כלפי תיקי מזונות, נוכח העובדה כי תיקים אלו מטופלים ב’מסלול מזונות’, בו עובדי ההוצאה לפועל מבצעים את הפעולות האקטיביות לגביית החובות”.

שקד מסרה כי “שקיפות היא מילת המפתח. בכל מקום שיש שקיפות, קיימת יעילות גדולה יותר עם חיסכון כלכלי. כך גם כאן – ככל שתגבר השקיפות, ההליכים יהיו נכונים יותר והזוכים לא ישקיעו כספים לריק. השקיפות תחסוך כסף לזוכים ותביא ליעילות גדולה יותר של המערכת”.

מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ, הוסיף כי על פי ההצעה, “המידע יימסר בהתקיים שני תנאים מצטברים, שמטרתם להבטיח, בין היתר, איזון בין ניהול יעיל של ההליך מצד הזוכה, לבין חשיפת מידע שעלולה לפגוע בפרטיותו של החייב. התנאים הם כאמור, שחלפו 45 ימים ממועד המצאת האזהרה לחייב בהמצאה מלאה, וכן שחוב המזונות המצטבר בתיק עולה על סכום חיוב חודשי שנפסק על פי פסק דין למזונות של שלושה חודשים, או על 15,000 ₪, לפי הנמוך מביניהם”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *