פס”ד: חייב מיליונים אך רישיונו יושב לו – בגלל נכותו.

פס”ד: חייב מיליונים אך רישיונו יושב לו – בגלל נכותו.

החברה לה הוא חייב כספים: “האיש מתגורר בוילה בשכירות של כ-15 אלף שקל”

דיון סוער סביב שלילת רישיון הנהיגה של נכה, עקב חוב של 2.5 מיליון שקלים לחברת בנייה – הסתיים לאחרונה בקביעת כבוד הרשם ערן אביטל מלשכת ההוצאה לפועל בירושלים – כי רישיונו של החייב יושב לו – בשל נכותו.

החייב, שהתפרנס כנהג הסעות, חלה לפני כשנה ונכותו החמירה. בשל נכותו הוענקה לו קיצבה חודשית מהמוסד לביטוח לאומי, וכן חבילת ניידות ותוספת שירותים מיוחדים – בסך כולל של כ-9,500 שקלים בחודש.

נגד החייב נפתח תיק הוצאה לפועל בעקבות אי תשלום חוב על סך 2.5 מיליון שקלים לחברת בנייה, אך הוא הפסיק לשלם את התשלומים שהוטלו עליו על ידי המנהל המיוחד.

לאור זאת, פנתה חברת הבנייה למימוש סעיף 66 לחוק ההוצאה לפועל המאפשר הטלת סנקציה של שלילת רישיון נהיגה מחייבים הנמנעים מלשלם את תשלומי החוב החודשיים שנפסקו להם.

בדיון טענו נציגי חברת הבנייה שהחייב מתגורר בוילה באיזור יוקרתי בירושלים יחד עם אשתו, אשר רק שכר הדירה בה מגיע ל-15 אלף שקל לחודש – ועל כן יש להטיל עליו את מלוא הסנקציות שמאפשר החוק על מנת שיחזיר את חובו לנושיו.

מנגד, טען עוה”ד יאיר מאק, פרקליטו של החייב, כי מרשו זקוק לרשיון נהיגה מינימלי, על מנת להסיע את עצמו ברכב רפואי בלבד, בשל היותו נכה.

עו”ד מאק הוסיף, כי החייב קיבל את כל האישורים לנהוג על רכב כזה, וכי העביר ללשכת ההוצאה לפועל מסמכים רפואיים ואישור עדכני לרישיון נהיגה מסוג זה. טענות עו”ד מאק נשענות על סעיף בחוק ההוצאה לפועל, הקובע כי הגבלת רשיון נהיגה לא תוטל אם הרישיון חיוני לחייב עקב נכותו.

עו''ד-יאיר-מאק|צילום:יוג'ין ויסברג
עו”ד-יאיר-מאק|צילום:יוג’ין ויסברג


מנגד טען עוה”ד גדעון פודים, המייצג את חברת הבנייה, כי “אם המצב קשה כפי שהחייב מציג זאת, מדוע הוא צריך רשיון נהיגה? הוא לא יכול לרכוש רכב” בנוסף, טען עו”ד פודים, שהחייב העיד כי הוא נוטל תרופות נרקוטיות שהנהיגה תחת השפעתן אסורה, ולכן לא יעלה על הדעת לתת לו לנהוג.

כבוד הרשם אביטל שדן בתיק, קבע כי החייב הגיש מסמכים רפואיים שיש בהם כדי להצביע על תלותו ברשיון הנהיגה כתנאי לאפשרות ניידותו. הרשם ציין במיוחד מסמך מיולי 2018, החתום בידי סגנית רופאת המחוז, שקובע בבירור כי החייב מוגבל בניידות וזקוק לרכב בגלל רגליו הנכות.

לפיכך, פסק הרשם אביטל, יש להורות על ביטול ההגבלה על רשיון הנהיגה לצורך ניידותו של החייב, עקב נכותו.
יחד עם זאת, פסק הרשם, כי ככל שלחברת הבנייה קיימת אפשרות להוכיח שלחייב ממון ודרך לפרוע את חובו, היא רשאית לנקוט בכל הליך הנתון לה לפי חוק ההוצאה לפועל, לשם גביית החוב. “אך אין קשר בין זה לבין העילה לביטול הגבלת רשיון הנהיגה שהוכחה לפניי”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *