פיצוי של 80 אלף ₪ והוצאות משפט לערבי שהופלה על רקע מוצאו

פיצוי של 80 אלף ₪ והוצאות משפט לערבי שהופלה על רקע מוצאו
"אלבר ציי רכב בע"מ" תפצה עובד ערבי ב-80 אלף ש"ח
צילום המחשה: www.pixabay.com

בית הדין האזורי לעבודה בת”א, בראשות השופט דורי ספיבק, קיבל את תביעתו של איהאב נופל, נגד “אלבר ציי רכב בע”מ”, לפיה פוטר מעבודתו בשל היותו ממוצא ערבי

בגין אפלייתו נפסק לזכותו פיצוי של 80,000 ₪ מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

התובע עבד בסניף שדה התעופה של החברה כנהג וזכה להערכת ממוניו.

לאחר למעלה מחצי שנה, זומן התובע לשימוע לפני פיטורין בטענה כי החברה מצמצמת בהיקף כוח האדם. התובע מחה על פיטוריו וטען בתוקף שהוא מפוטר בשל היותו ערבי.

 "אלבר ציי רכב בע"מ" תפצה עובד ערבי ב-80 אלף ש"ח | צילום המחשה: www.pixabay.com
“אלבר ציי רכב בע”מ” תפצה עובד ערבי ב-80 אלף ש”ח | צילום המחשה: www.pixabay.com

השופט ספיבק קבע בפסק הדין, כי שעה שהתובע היה עובד מוערך, היה על החברה להוכיח כי סיבת פיטוריו הינה אכן צמצומים בכוח האדם, ואת זאת לא הצליחה לעשות.

בית הדין נסמך בפסק דינו על עמדת נציבות השוויון, אשר הצטרפה להליך במעמד של ידיד בית הדין. בעמדתה הציגה הנציבות את חומרת והיקף תופעת האפליה על רקע לאום ואת הקושי הרב בהוכחתה. עוד ציינה הנציבות כי המבחן המשפטי הברור מוביל לדחיית טענותיה של אלבר, אשר ניסתה להסוות את העילה האמיתית לפיטורי התובע.

הנציבה הארצית, עו”ד מרים כבהא: “מדובר בפסק דין מאוד חשוב עקרונית ומעשית. למרות שהתופעה החמורה של אפליית האוכלוסייה הערבית קיימת בשוק העבודה, היא אינה זוכה לביטוי מספק בפסיקות בית הדין לעבודה. מכאן חשיבותו הרבה של פס”ד שמעביר מסר ברור לעובדים/ות המופלים לפיו דלתות בית הדין לעבודה פתוחות בפני כל אחד ואחת מהם/ן”.
בית הדין פסק לטובת התובע סך של 80,000 ש”ח, כאמור, בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. נוסף לכך נפסקו לזכותו הוצאות משפט בסך של 16,000 ש”ח.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *