נשקלת העמדה לדין פלילי של מפעל מעכו

נשקלת העמדה לדין פלילי של מפעל מעכו
שימוע בקרוב. זיהום אוויר
צילום: אתר pixabay.com

ההחלטה התקבלה בעקבות תיעוד של זיהום אוויר ומפגעי ריח חריפים

המשרד להגנת הסביבה הודיע ביום שלישי כי נשקלת האפשרות של פתיחה בהליך פלילי נגד מפעל “חֹד אסף תעשיות” שבעכו. במשרד הבהירו כי שלחו להנהלת המפעל התראה וזימון לשימוע, “לאחר שנמצא כי בחצר המפעל התקיימה פעילות שהעלתה אבק בצורה בלתי מוקדית, לרבות פיזור אבק”.

עוד טוענים במשרד, כי המפעל “עובר על תנאי היתר הפליטה שניתנו לו ומופעל באופן המהווה עבירה על החוק”, וכי אם יוכחו המעשים, יש בהם משום הפרה של תנאי רשיון העסק.

שימוע בקרוב. זיהום אוויר|צילום: אתר pixabay.com
שימוע בקרוב. זיהום אוויר|צילום: אתר pixabay.com

אחרי שנים של מחאה ציבורית, הגיע המשרד להגנת הסביבה להסכמה עם הנהלת המפעל, בחודש מאי, על הפסקה זמנית של העבודה. הדבר קרה לאחר עוד זיהום אוויר חריף שתועד בקיבוץ כפר מסריק, שם טענו כי ההחלטה היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי. המשרד הודיע לתקשורת כי יוציא הנחיות מנהליות למפעל, במטרה למנוע זיהום אוויר בקיבוץ ובסביבתו.

השבוע הודיע המשרד: “החל מחודש מרס 2016 נמצאו עדויות לפליטות בלתי מוקדיות במספר מקורות במפעל, ובנוסף לכך נמצא שקירור רכיבים נערך באזור שאינו מקורה, ונראו פליטות של חלקיקים ממשטחי התיפעול ושינוע הגרוטאות. העונש המרבי הקבוע בחוק למפעיל מקור פליטה בניגוד לתנאיו, דינו מאסר שנתיים או קנס של 678 אלף שקל… הפעולות הללו גרמו, לכאורה, לעלייה בערכי החלקיקים כפי שנמדד בתחנת הניטור שנמצאת בקיבוץ כפר מסריק הסמוך למפעל, לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר ולמפגעי ריח”.

עקב חומרת הממצאים הודיע המשרד להגנת הסביבה כי נשקלת האפשרות לפעול “בכל האמצעים העומדים לרשותנו, לרבות צווים מנהליים, פתיחה בחקירה פלילית, או הטלת עיצום כספי”.
עוד נמסר, כי מנהלי המפעל זומנו לשימוע שייערך במחוז הצפון של המשרד ביום ראשון, 7 באוגוסט.

מנכ”ל המפעל, אורי עיני, מסר כי מכיוון שנכנס לתפקידו רק ביום השני השבוע, הוא עדיין לומד את הנושא.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *