“מערכת המשפט הישראלית היא מן המעולות והמתקדמות בעולם”

“מערכת המשפט הישראלית היא מן המעולות והמתקדמות בעולם”
מערכת המשפט הישראלית היא "מערכת איתנה ויציבה המהווה מרכיב מרכזי בחוסן הלאומי הישראלי ומקור עצום לגאווה". בתמונה: ריבלין עם נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), מאיר שמגר
צילום: מארק ניימן, לע"מ

כך קבע נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שעה שאירח את צמרת המשפט בישראל ביום עיון בבית הנשיא בנושא “השוויון בראי המשפט” שנערך בציון יום הולדתו ה-90 של נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), מאיר שמגר. במקביל, הטיח ריבלין ביקורת יותר ממרומזת נוכח אישורו הסופי של “חוק ההדחה” בכנסת, הקובע כי 90 חכ”ים יוכלו להדיח ח”כ מכהן, וקבע כי הטענה לפיה כיום לא ניתן להדיח ח”כ התומך בטרור, אינה נכונה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין טען אתמול (ד’) כי “מערכת המשפט הישראלית היא מן המעולות והמתקדמות בעולם”.

במסגרת מפגש של הצמרת המשפטית בארץ ביום עיון מיוחד שהתקיים בבית הנשיא תחת הכותרת “השוויון בראי המשפט” שנערך לציון יום הולדתו ה-90 של נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), מאיר שמגר, הוסיף הנשיא כי המערכת המשפטית בישראל היא “מערכת איתנה ויציבה המהווה מרכיב מרכזי בחוסן הלאומי הישראלי ומקור עצום לגאווה”.


מערכת המשפט הישראלית היא "מערכת איתנה ויציבה המהווה מרכיב מרכזי בחוסן הלאומי הישראלי ומקור עצום לגאווה". בתמונה: ריבלין עם נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), מאיר שמגר | צילום: מארק ניימן, לע"מ
מערכת המשפט הישראלית היא “מערכת איתנה ויציבה המהווה מרכיב מרכזי בחוסן הלאומי הישראלי ומקור עצום לגאווה”. בתמונה: ריבלין עם נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), מאיר שמגר | צילום: מארק ניימן, לע”מ

במהלך הכנס התקיימו מספר מושבים בהם השתתפו שופטי ונשיאי בית המשפט העליון לדורותיהם, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, ובכירי פרקליטות המדינה.

במושב המסכם את הכנס, שוחח נשיא המדינה עם העיתונאית אילנה דיין, בנושא השוויון בראי המשפט.

השניים שוחחו על הנושאים העומדים על סדר היום האקטואלי בראי השוויון המשפטי.

לשאלתה של דיין האם “חוק ההדחה” שעבר אתמול (ד’) לפנות בוקר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ושיאפשר להדיח ח”כ ברוב של 90 ח”כים, “חצה את מגבלות הכוח” של הכנסת, אמר הנשיא, כי “אין דמוקרטיה כישראל וגם העולם מבין את זה”.

עם זאת, הנשיא הטיח ביקורת יותר ממרומזת נוכח אישורו הסופי בכנסת וקבע כי הטענה לפיה כיום לא ניתן להדיח ח”כ התומך בטרור, אינה נכונה.

“בזמנו”, טען, “אמרו חבריי בכנסת, אם נשיא אפשר להדיח ברוב של 90 ח”כים, למה שלא נוכל להדיח ב-90 ח”כ, ח”כ אחד. אמרתי להם את הנשיא אתם בחרתם ואת הח”כ בחרו אנשים שחשבו שדווקא אתם למשל לא צריכים להיות בכנסת. זה היסוד לקיום הדמוקרטיה. אם בא מי שאומר שהוא תומך בטרור, יש את סעיף 7א שמאפשר לפסול אותו, יש יועץ משפטי לממשלה שיכול להעמידו לדין. יש לנו חוקים מצוינים”.

ריבלין התייחס בדבריו גם לנושא השידור הציבורי המעורר סערה עזה בשוק התקושרות, בפרט וככלל בציבוריות הישראלית.

לשאלתה של דיין האם הנשיא מוטרד מההחלטה לדחות את הקמת תאגיד השידור בשנה וחצי אמר הנשיא כי הוא “מאוד מוטרד מקיומו של השידור הציבורי בישראל. נקודה”.

“אני חושב שנשמת אפה של הדמוקרטיה היא השידור הציבורי. אני יודע שיכולות להיות השפעות בכל מקום. אבל השידור הציבורי, עם יכולות להתקיים כגוף בלתי תלוי, הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה. השידור הציבורי יכול להיות עם אנשים שהם בעלי דעות כאלה ואחרות ובלבד שמאפשרים גם לבעלי דעות אחרות להביע את דעתן. השידור הציבורי, תפקידו לאפשר לכל אזרח מישראל לגבש את עמדתו לגבי כל נושא שנמצא בדיון”.

“בלי שידור ציבורי נהיה מדינה דמוקרטית עם נכות מסוימת. אוי לנו ואבוי לנו אם נביא למצב שבו אין שידור ציבורי בישראל. בין הדברים החשובים על מנת שנוכל להמשיך ולקיים מדינה כה עוצמתית מבחינת היכולות שלה ולתפקד גם מול אתגרים קשים, מצויים בית המשפט והשידור הציבורי”, הבהיר ריבלין.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *