מושב מיוחד וסוער התקיים במסגרת ועידת המשפט

מושב מיוחד וסוער התקיים במסגרת ועידת המשפט
להשמיע את קולן של משפחות נפגעי העבירה. בית משפט
צילום: אתר pixabay.com

מושב מיוחד וסוער שהתקיים במסגרת ועידת המשפט החמישית של לשכת עורכי הדין ודן בשאלת חופש הביטוי אל מול הפגיעה בביטחון המדינה אמר עו”ד רם כספי: “יש זכות לציבור לדעת, אבל יש מקרים שרצוי שזכות הציבור לא לדעת. ומי יחליט? השכל הישר. ראשי מערכת הביטחון לא יכולים להתראיין על המידע שיש להם במהלך השירות שלהם”

פרו’ גילה שטופלר יו”ר האגודה לזכויות האזרח, נשאלה האם אמירתה של חברת הכנסת חנין זועבי – חיילי צה”ל רוצחים – נחשבת לחלק מחופש הביטוי ואמרה: “מה הסכנה לביטחון המדינה שמישהי ששייכת לקבוצת מיעוט מביעה את דעתה?”. תשובתה עוררה תגובות זעם בקרב חלק מהנוכחים באולם.

ח”כ איימן עודה אמר – “הכיבוש משעבד את שני בני העמים ולא רק את העם הפלסטיני” וכאשר נשאל על דעאש אמר: “דעאש הם יותר יותר רוצחים את העם שלנו יותר מאחרים, לכם הם אבו אבוה של הרוצחים”. הוא גם מחה על כך הטענות לפיהן הוא לא יוצא נגד ארגון החמאס ואמר: “נראה למישהו כאן שאני בעד החמאס? אני מכיר מפלגה בישראל שרק הרוויחה מפעילותו של החמאס”.

ח”כ דוד אמסלם תקף את חברי הכנסת הערבים ואמר: “בשנים האחרונות הנציגים הערבים בכנסת מקצינים את עמדותיהם ויש לי הרגשה שהם מתפרנסים מההקצנה הזו והם מתחרים ביניהם מי יותר קיצוני”.

עו”ד אלי זוהר אמר: “חופש הביטוי הוא חולה שנוטה למות. אנחנו נמצאים בשלב שבו חופש הביטוי קרוב לאיבוד עצמו לדעת. חופש הביטוי הוא לא החופש לפורר את החיים. גיליתי 175 אלף ביטויים אלימים הופיעו, מתוכם 80 אחוז שמאיימים לפגוע בבני האדם. אנו חברה שבה מחופש הביטוי נהיה הפקרות מוחלטת. פעם כשהיה כנס בכיכר ונרצח ראש ממשלה, כולם הזדעזעו, איך אנחנו לא מזדעזעים ממה שקורה ברשתות. איך אנחנו לא מזדעזעים מ-4000 קריאות שמעודדות את רצח שירה בנקי ז”ל?”.

השר צחי הנגבי לפעול להקמת ממשלת אחדות: “אין הבדלים משמעותיים בין הממשלה לבין האופוזיציה אפילו לא בנושא הסכסוך עם הפלסטינים ולכן מן הראוי להמשיך בדיאלוג להקמתה, היא הרבה יותר יעילה ממשלה צרה. אם זה לא יקרה בממשלת נתניהו הרביעית, אז זה יקרה בחמישית או בשישית…”.

בטקס פתיחת ועידת המשפט החמישית של לשכת עורכי הדין אמר יו”ר האופוזיציה, חבר הכנסת יצחק (בוז’י) הרצוג:

אני שמח להיות כאן וכידיד אמת של הלשכה ושל אפי. זו הזדמנות להודות לך על המנהיגות שלך. אין ספק שחל שיפור עצום בבולטות ובמעמד חברי הלשכה. יש כאן קהילה שיש להם מה לומר וטוב שהיא תישמע.

שוחחתי עם אביו של הדר גולדין. מכאן אני שולח ברכת עידוד חיזוק למשפחות שאול וגולדין. זה מעבר לכל מחלוקות. הרצל שאול, אביו של אורון, נלחם במחלה קשה והמשפחות הללו הן אמיצות והן דורשות סולידריות. אין ספק שאת החמאס צריך לרוצץ ולשבור אבל אני מציע לשר הביטחון פשוט להפסיק לדבר בנושא. בין אם בחדרי חדרים ובין בפומבי בנושא החזרת הבנים הביתה. החזרת הבנים זה ציווי שקיים מאז ומתמיד, לא בכל מחיר. להפסיק למכור אשליות, לא לצאת בכותרות בומבסטיות ולדעת להתבונן נכוחה במציאות ולא להכאיב למשפחות.

דווקא אני חושב מה הוא היה אומר פואד, שאין בושה גדולה יותר מחוסר אנושיות. ביום הזה צריך לגלות אנושיות הן למשפחות והן לפואד.

עורכי הדין – אנו עדים להרבה מהפכות. אני מאחל שנה פוריה. אין מערכת חשובה יותר לדמוקרטיה . ולכן מערכת המשפט צריכה להיות יציבה בלתי תלויה עומדת מול כל רוחות הזמן ונטולת מתקפות מילוליות. אנו רואים יותר ויותר נסיונות של בריונות לפגוע במערכת המשפט, ופגיעה במערכת משפט היא פגיעה בדמוקרטיה. לציבור המשפטנים בישראל יש עמדה חשובה, אתם לא רק משפטנים אלא גם אזרחים שומרי סף, לכן כאשר השופטים אומרים את דברם, חשוב לגבות אותם. צריך לשמור ללא פשרות על מערכת המשפט בישראל.

בנוגע למשפטו של החייל אלאור עזריה. לא אנקוט עמדה אבל שומה עלינו לשמור על עצמאות מערכת המשפט הצבאית. לא לומר אמירות, לא להפגין ולא לומר משפטים כמו שנאמרו אתמול שכל חייל צריך עורך דין.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *