“למנוע שחיתות ולסתום פרצות”

“למנוע שחיתות ולסתום פרצות”
היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט
צילום : יח"צ
אחרי חצי שנה בתפקיד, היועץ המשפטי לממשלה, הרשה לעצמו לדבר בפתיחות על השחיתות השלטונית
“האתגר המרכזי אותו אני מזהה בתפקידי הנו חיזוק וביצור שלטון החוק בצד מתן הכלים המשפטיים לדרג הנבחר לממש את מדיניותו”, את הדברים אמר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, בוועידת העיתון “כלכליסט” שנערכה בת”א.
על הטענה ולפיה כאילו הייעוץ המשפטי מונע את קידום המדיניות של הדרג המיניסטריאלי, או לפחות מעכב דברים, אמר היועץ: “אמירה כוללנית זו היא שטחית. הדברים מורכבים בהרבה, ובדומה לתפישת עולמי בתחומים רבים אחרים, יש ליצור איזון בין העודף לחוסר”.
image006
על רקע כתבי האישום בפרשת נתיבי ישראל ומעצרה של ראש עירית נתניה, אמר היועץ: “לצד שורת תיקוני חקיקה לצורך קידום נורמות החלות על השלטון המקומי. באופן דומה לאלו החלות על השלטון המרכזי, המליץ הצוות גם על שינוי הרכב ועדות המכרזים להרכב מקצועי ולא פוליטי,  בדומה להרכבן בשלטון המרכזי. עוד המליץ הצוות להחיל על כלל חברי המועצה, ולא רק על ראשי הרשויות, את “חוק ההשעיה”, כך שתתאפשר השעיית נבחר ציבור מתפקידו בשל הגשת כתב אישום בעניינו. הצוות גיבש גם שורת המלצות שנועדו לחזק את מעמדם ואת יכולתם של שומרי הסף ברשויות המקומיות לממש את תפקידם בסביבת עבודה סבוכה ומורכבת.
“הצוות המליץ על שורה של צעדים שיאפשרו למערכי הייעוץ המשפטי לפעול ביעילות ובעצמאות ובכלל זאת, המליץ לפעול לשם כך שבכלל הרשויות המקומיות ולא רק בעיריות ימונה יועץ משפטי שהוא עובד הרשות (להבדיל מיועץ משפטי “חיצוני”).
מנדלבליט גילה כי יש המלצה להקים גוף מרכזי בשם יחידה למניעת ניגוד עניינים בשלטון המקומי. לדבריו גוף זה יוסמך לבחון את סוגיית ניגוד העניינים של ראשי הרשויות והיועצים המשפטיים לרשויות ולגבש בעבורם הסדרים למניעת ניגוד עניינים במקרים שבהם יעלה צורך בכך, נוכח הקשיים והחוסרים שעולים בהקשרים אלו מן המצב הקיים. משרד הפנים, בשיתוף עם משרד המשפטים, הפיץ לאחרונה תזכיר חוק ליישום היבטים שונים נוספים של הדו”ח וכן הופץ חוזר מנכ”ל המיישם את המלצות הצוות העוסקות בתרומות לרשויות המקומיות.
על השחיתות בחברת נתיבי ישראל אמר היועץ: “בעקבות החקירה, התגלה כשל עמוק בהתנהלות החברה ובפיקוח של המדינה על הנעשה בה. ממצאים אלו חייבו חשיבה ממשלתית מחודשת לגבי אסדרת פעילות החברה וחברות ממשלתיות אחרות, שעיקר תקציבן מגיע מתקציב המדינה.
“לשם כך, התקיימו בשנה האחרונה סדרה של דיונים, אצל המשנה  לעניינים כלכליים-פיסקליים כהגדרת תפקידו הקודם, עו”ד אבי ליכט, בהשתתפות רשות החברות הממשלתיות, נציגים ממשרד האוצר ומפרקליטות המדינה. בדיונים אלו הועלו בעיות רבות נוספות, אשר קשורות להיבטיים האזרחיים של תפקוד חברות – חלקן המשמעותיות ביותר במשק – וכן היבטים של מנהל תקין ואמון הציבור ברשויות המדינה ובחברות הממשלתיות.
“כך למשל, רשות החברות עובדת בימים אלו על חוזר שמטרתו לחזק את נוהלי הבקרות הפנימיות בחברות הממשלתיות. בנוסף, כחלק מקידום חוק ההסדרים הנוכחי עברה החלטת ממשלה שעיקרה הקמת צוות ממשלתי אשר יבחן את חיזוק הבקרות בחברות הממשלתיות במישורים שלא טופלו בעבר, למשל באמצעות מנגנוני בקרה על מכרזים, אשר לא יאפשרו לחברות “לנפח” עלויות של פרויקטים לאחר שזכו במכרזים.
“בסופו של דבר, הכל שאלה של איזונים בין הצורך למנוע שחיתות ולסתום פרצות מזה, שגם דבר זה יביא בסופו של דבר להגברת היעילות והמחיר של כשלון בו הוא יקר מאוד, לבין שמירה על יעילות תפקודית ויכולת משילות מזה”.
דברים חריפים. היועץ המשפטי לממשלה
צילום: יח”צ

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *