יוזמה נגד סגירת “כאן”

יוזמה נגד סגירת “כאן”
בית המשפט מתח ביקורת על הנושא
צילום: מתוך דף הפייסבוק

לטענת התנועה לאיכות השלטון סעיף התקשורת בהסכמים הקואליציוניים אינו חוקי ואינו חוקתי

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום ליועץ המשפטי לממשלה. לטענת התנועה, סעיף התקשורת בהסכמים הקואליציוניים אינו חוקי ואינו חוקתי. התנועה קוראת ליועמ”ש להורות על בטלות הסעיף בהקדם, על מנת לאפשר לראשי הסיעות דיון אמיתי בסוגיה החשובה, תוך הפעלת שיקול הדעת הראוי לעניין ובמנותק מחרב ההסכמים הקואליציוניים המרחפת כרגע מעל לראשם.

בשבועות האחרונים מקדם ראש הממשלה במלוא המרץ את הצעת החוק הפרטית אותה הגיש חה”כ דוד ביטן, שעניינה בסגירת תאגיד השידור הציבורי ולביצוע רפורמה ברשות השידור במתכונתה הקודמת. ראש הממשלה התכוון להביא את הצעת החוק תחילה לדיון בין ראשי סיעות, בטרם יובא החוק לאישור הכנסת. לנוכח כך, התפרסמו בימים האחרונים בכלי התקשורת תגובותיהם של ראשי הסיעות השונים בנוגע להצעת החוק. ראשי הסיעות השיבו בפני התקשורת כי יפעלו על פי ההסכמים הקואליציוניים על פיהם חתמו ולהם הם מחויבים.

בית המשפט מתח ביקורת על הנושא|צילום: מתוך דף הפייסבוק
בית המשפט מתח ביקורת על הנושא|צילום: מתוך דף הפייסבוק

כזכור, ביולי 2015 עתר חבר הכנסת אראל מרגלית כנגד חוקיות וחוקתיות הסעיף, בהיותו נוגד את עקרונות השיטה הדמוקרטית בישראל; את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה ואת פסיקת בית המשפט העליון המנחה לעניין הפעלת שיקול דעת עצמאי; וכן על היותו נוגד את תקנות הציבור. בית המשפט מתח ביקורת על דרך ניסוחו של הסעיף.

מפסק הדין שניתן בעתירה של חבר הכנסת מרגלית, ניתן ללמוד כי בית המשפט רואה חזקה על היועץ המשפטי לממשלה כי במקום בו אכן יהפוך הסעיף מהצהרתי בלבד לסעיף בעל משמעויות בלתי חוקיות, יתערב היועץ וימלא תפקידו על פי דין.

לפיכך, מבקשת התנועה מהיועמ”ש להורות בהקדם על בטלותו של הסעיף, בשעה שהוכח מעל לכל ספק שמשמעותו האופרטיבית אכן מונעת מן השרים ומחברי הכנסת להביע דעתם בהליכים כדין, ובניגוד למה שנקבע בשעה שהסעיף עוד עמד כסעיף תיאורטי בלבד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *