“הגבלת כוחה של הרשות המבצעת היא ממהותה של הדמוקרטיה”

“הגבלת כוחה של הרשות המבצעת היא ממהותה של הדמוקרטיה”
נאור: הממשלה אינה יכולה לעשות כככל העולה על רוחה. שקד, ריבלין ונאור עם שופטי בתי המשפט אשר הושבעו במסגרת הטקס
צילום: מארק ניימן, לע"מ

כך קובעת נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור בטקס השבעת שופטים חדשים במשכן הנשיא. נשיא המדינה ריבלין: “איננו יכולים ‘ללהק שופטים’, מתוך מחשבה שמלאכת השיפוט היא ‘תכנית כבקשתך'”

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור עונה לביקורת שנמתחת על בית המשפט העליון, בעיקר מצד המערכת הפוליטית מימין, בין היתר, מצד שרת המשפטים, איילת שקד ומצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בדברים שנשאה היום (ד’) במהלך טקס השבעת שופטים חדשים במשכן נשיא המדינה, קבעה נאור כי במדינה דמוקרטית, הממשלה אינה יכולה לעשות “ככל העולה על רוחה”.

“לאחרונה חזר לחיינו והפך להיות ‘אופנתי’ המושג ‘משילות’. משילות משמעותה יכולתה של הממשלה למשול במסגרת סמכויותיה ועל-פי הכללים החוקיים להפעלת סמכויותיה. משילות אינה היתר להפרת חוק משילות אין משמעותה הכשר לאי-חוקיות רק משום שמתכונת הפעולה המושכת את ליבו של בעל התפקיד השלטוני נראית יעילה יותר. חשוב לא פחות, משילות משמעותה לא רק יכולתה של הממשלה של היום להגשים את שאיפותיה ומדיניותה, אלא שימור יכולתן של ממשלות עתידיות להפעיל את סמכויותיהן בבוא היום. לכן, אחד מכללי היסוד של הדמוקרטיה שלנו הוא שכנסת אחת אינה יכולה לכבול את ידיה של כנסת עתידית, ולפיכך החוק של היום ניתן לביטול על ידי הכנסת של מחר. את המשילות אין לראות רק בפריזמה קצרת טווח של כאן ועכשיו”, אמרה נאור.

נאור קבעה כי הגבלת כוחה של הרשות המבצעת, הממשלה, “היא ממהותה של דמוקרטיה”.

“פסק הדין בעניין אליס מילר מהווה כיום מקור גאווה לשיוויון, אבל הוא היה ‘התערבות’ כביכול בשיקול דעת צבאי ההתערבות בהחלטות של ממשלות העבר היא הישג בהווה לעומת זאת, הביקורת על החלטות עכשוויות אינה נושאת חן, כי היא ‘לא נוחה’ ואולם יש לראות את הדברים בפרספקטיבה שהיא מעבר לנוחות המיידית. לא שני מחנות ניצבים בפנינו בזירה המשפטית – זה של ‘אקטיביזם שיפוטי’ מצד אחד וזה של ‘משילות’ מצד אחר”, הוסיפה נאור וטענה.

בסיכום דבריה הדגישה נשיאת בית המשפט העליון כי “אנו, שופטי ישראל, נמשיך לפעול לפי מיטב הכרתנו ומצפוננו. אנו, שופטי ישראל לא נגור מפני איש. נכבד את הרשויות האחרות, אך נמלא את תפקידנו”.

נאור: הממשלה אינה יכולה לעשות כככל העולה על רוחה. שקד, ריבלין ונאור עם שופטי בתי המשפט אשר הושבעו במסגרת הטקס | צילום: מארק ניימן, לע"מ
נאור: הממשלה אינה יכולה לעשות כככל העולה על רוחה. שקד, ריבלין ונאור עם שופטי בתי המשפט אשר הושבעו במסגרת הטקס | צילום: מארק ניימן, לע”מ

במסגרת נאומו בטקס, יצא נשיא המדינה, ראובן ריבלין, נגד קולות בממשלה, הקוראים למינוי שופטים “נוחים” להם יותר.

“איננו יכולים ‘ללהק שופטים’, מתוך מחשבה שמלאכת השיפוט היא ‘תכנית כבקשתך’. מלאכת השיפוט היא אומנות ומיומנות הנעשית מתוך דיון של שקלא וטרייא בפרשנות הדין, מתוך עיון בעמדות כל הצדדים ושקילת כלל השיקולים מתוך התבוננות ארוכת טווח. כך היה גם בסוגית מתווה הגז. בסופו של יום התקבלה החלטה בדרך זו על ידי בית המשפט העליוןכל רשות, גם הרשות השופטת איננה חפה מטעויות. וכל רשות, גם הרשות השופטת צריכה להיות נתונה לביקורת. אפשר בהחלט לחלוק על הכרעה זו או אחרת אבל אסור לשכוח את העיקר- רשות שופטת יציבה, אמיצה ובלתי תלויה לצידן של רשות מבצעת ומחוקקת חזקות ואמיצות, הינה הכרח במשטר דמוקרטי”, אמר ריבלין.

שרת המשפטים קבעה מצידה במהלך בטקס כי “אין מערכת חסינה מביקורת, לא בית המשפט ולא הפרקליטות, כל עוד נעשית לגופו של עניין”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *