הצעת חוק: ניצול קטינים יוגדר כפשע

הצעת חוק: ניצול קטינים יוגדר כפשע
החמרת ענישה. איילת שקד
צילום: לע"מ

הדרישה לשקול את החמרת הענישה בגין עבירה זו עלתה לאחר פרסום המלצות הצוות הבין- משרדי לטיפול בתופעה

אושר בקריאה ראשונה: חוק של שרת המשפטים ושל ח”כ שאשא ביטון המחמיר את עונשו של צרכן זנות של קטינים. שקד: “נגן על הקטינים מפני מי שדואג לנצלם”. שאשא ביטון: “מדובר בתופעה חוצת מגזרים ומחובתנו לנקוט בכל האמצעים על מנת למגר אותה”.

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה החמרת ענישה לצרכני זנות של קטינים. על פי הצעת החוק, שיזמה שרת המשפטים איילת שקד, ואליה הוצמדה הצעת חוק דומה של ח”כ יפעת שאשא ביטון, העונש על העבירה יעמוד על חמש שנות מאסר במקום שלוש שנים כיום, והיא תוגדר כפשע.

חוק העונשין בישראל הנוהג כיום קובע כי צריכת שירותי זנות מקטין היא עבירת עוון שהעונש הקבוע בצידה היא שלוש שנות מאסר. מטרת הצעת החוק היא הגנה על אוכלוסיית הקטינים מפני התדרדרות למעשי זנות וסרסרות וביטוי הסלידה החברתית מהתנהגות זו. הצעת החוק החדשה מחמירה את העונש לחמש שנות מאסר ולעבירה מסוג פשע.

החמרת ענישה. איילת שקד|צילום: לע"מ
החמרת ענישה. איילת שקד|צילום: לע”מ

הדרישה לשקול את החמרת הענישה בגין עבירה זו עלתה לאחר פרסום המלצות הצוות הבין- משרדי לטיפול בתופעת הזנות שכללו בין היתר את בחינת הצורך בהכבדת הענישה בגין צריכת זנות מקטינים. שנה לפני כן פורסמו מסקנות ועדת המומחים של האו”ם, העוסקת ביישום האמנה בדבר זכויות הילד, אליה הצטרפה ישראל בשנת 2008. במסגרת מסקנותיה המליצה הועדה שישראל תחמיר את העונש על קבלת שירותי מין מקטין. ההחמרה מתאימה למדרג הענישה הקיים כיום במדינות נוספות בגין עבירות זנות נוספות המבוצעות בקטינים.

החוק גם קובע את אופן גביית עדות של קורבן עבירה שלא בנוכחות הנאשם, במקרים בהם קיים קושי אפשרי להעידו בנוכחות הנאשם. הצעת החוק מכירה ברגישותם ופגיעותם של קורבנות העבירה הצעירים, ומבקשת לאפשר להם להעיד בפני סניגורו של הנאשם בלבד.

שרת המשפטים איילת שקד: “לאוכלוסיית הקטינים ישנם צרכים ייחודיים ורגישויות אליהם עלינו לשים לב. אקפיד להגן על הקטינים מאלו שמבקשים לנצלם ליצריהם המיניים, בין היתר באמצעות החמרת ענישה שתוקיע אותם מהחברה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *