הצעת חוק למען הדיור הציבורי

הצעת חוק למען הדיור הציבורי
דרישה לשינוי. אילוסטרציה, פרויקט בנייה
צילום: משה מילנר, לע"מ

מנכ”ל עמותת ידיד: “חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לקורת גג ראויה לכל אחד מאזרחיה ותושביה”

על פי הצעת חוק חדשה על המדינה לאפשר המשך מגורים של זכאים בדירות ציבוריות, גם אם הם מתקשים בתשלומים. אם ההצעה תתקבל, זו תהיה בשורה לדיירי הדיור הציבורי, שאלפים מהם מתגוררים בדירות ציבוריות באזור הקריות.

מתברר כי עמותת ידיד הגישה מסמך עקרונות שכולל מספר סעיפים, בהם טיפול מיידי בזכאים שמחזיקים תעודות אבל לא נמצא עבורם דיור הולם יותר מחמש שנים, פתיחת השוק להשכרה ארוכת טווח המיועדת לזכאי, שינוים נהלים בנוגע לדייר ממשיך, יצירת מאגר של דירות להשכרה המיועדות לשמש למחוסרי דיור בגיל מבוקר, חישוב מחודש של חובות הזכאים, מתן ערבות מדינה שתינתן למקבלי הסיוע בשכר דירה ואשר תאפשר להם לשכור דירות בשוק החופשי ביתר קלות. הצעת חוק כזו נכתבה על ידי עמותת ידיד והונחה לאחרונה על שולחן הכנסת על ידי ח”כ רועי פולקמן.

דרישה לשינוי. אילוסטרציה, פרויקט בנייה|צילום: משה מילנר, לע"מ
דרישה לשינוי. אילוסטרציה, פרויקט בנייה|צילום: משה מילנר, לע”מ

“אנו סבורים כי יש לאסור באופן גורף פינוי דיירים וזכאים מדירות ציבוריות, ולייצר סל פתרונות רחב אשר ייתר, הלכה למעשה, את הצורך בפלישות או בהתייחסות לדיירים וזכאים כאל פולשים”. כך אמר סמנכ”ל עמותת “ידיד”, רן מלמד, בהופיעו בפני ועדת ברביבאי העוסקת בשאלת הדרכים להתמודד עם פולשים לדירות הדיור הציבורי.

“חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לקורת גג ראויה לכל אחד מאזרחיה ותושביה שאינם מסוגלים לעשות זאת בעצמם. ההגדרה של קורת גג ראוייה הולכת ומתרחבת בשנים האחרונות, והיא אינה כוללת אך ורק את ארבעת הקירות והגג אלא גם את סביבת המגורים, המרקם האנושי, הנגישות לתחבורה ציבורית, מוסדות ציבור ומוסדות חינוך ואף שטחים ירוקים”.

במסמך מפורט מנתח סמנכ”ל ידיד את סוגי הפולשים לדירות הציבוריות ואת הפתרונות האפשריים כדי להתמודד עם פעולות הפלישה. בין הטיעונים המרכזיים: העובדה שחברות הדיור הציבורי, ובמיוחד עמידר, נוהגות לפעול כדי לפנות דיירים בשל חובות נטענים, וזאת בהתאמה להסכם שערורייתי שנחתם בין החברה לממשלה, לפיו החברה תשלם קנס על כל מקרה בו לא הצליחה לגבות חובות מהדיירים. דבר זה, אומר מלמד, מהווה תמריץ שלילי לחברה ודוחף אותה להשתמש בכלים משפטיים נוקשים, ובכלל זה פינויי דיירים מדירותיהם.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *