בוטלה החלטה להכניס להסגר כלבה של חולת סרטן

בוטלה החלטה להכניס להסגר כלבה של חולת סרטן
החלטה חשובה. עו"ד סיון זבולון נוה
צילום: יח"צ

בית המשפט קבע כי למרות תלונה שהכלבה נשכה אדם שרץ בפארק בעיר, יש להפעיל את ההיגיון, ולא להכניס כל כלב להסגר

בית משפט השלום בחיפה קיבל החלטה יוצאת דופן וביטל החלטה להכניס כלבה להסגר למרות שהוגשה תלונה כי נשכה אדם. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה של תושבת כרמיאל, רנן-יה רוזן (30), המתמודדת עם מחלת הסרטן. לדברי רוזן, כאשר טיילה עם כלבתה, דובה, טען גבר שרץ עם בתו בפארק כי הכלבה תקפה אותם.

מנהל המחלקה הווטרינרית בעיריית כרמיאל, ד”ר ישראל וייס, הוציא לכלבה צו הסגר לעשרה ימים במסגרת החוק למניעת כלבת. הוא הורה לרוזן להעביר את הכלבה להסגר בתוך 24 שעות, למרות שרוזן טענה כי עוברי אורח יכולים להעיד שלא היה כל מגע בין הכלבה לבין האב או בתו.

מכיוון שד”ר וייס סירב לשנות את החלטתו, פנתה עו”ד סיון זבולון-נוה, העוסקת בזכויות בעלי חיים, לבית המשפט בשם רוזן, וביקשה להוציא הוראה לביטול צו ההסגר, ולאפשר לכלבה לשהות בהסגר בבית המשפחה, בפיקוח וטרינר.

החלטה חשובה. עו"ד סיון זבולון נוה|צילום: יח"צ
החלטה חשובה. עו”ד סיון זבולון נוה|צילום: יח”צ

עו”ד זבולון-נוה טענה, כי בעלת הכלבה חולה בסרטן, ונוכחות הכלבה מסייעת לה בהתמודדות עם מחלתה. עוד טענה, כי עדויות רבות ממקום האירוע מצביעות על כך שהכלבה כלל לא נשכה את המתלונן, ובכל מקרה היא מחוסנת, כך שאין כל סכנה שהיא חולה בכלבת.

פקודת הכלבת, טענה עו”ד זבולון-נוה, מחייבת את הווטרינר העירוני להפעיל שיקול דעת אם להעביר את הכלב להסגר במכלאה העירונית, במטרה למנוע הפצת כלבת. הפקודה אינה אוטומטית, וכלל אינה קובעת כיצד יש לנהוג במקרים של תלונות סרק נגד כלבים.

השופט אהרון שדה קיבל את בקשת המשפחה ופסק כי הכלבה תושם בהסגר ביתי, וכי הווטרינר הפרטי, המטפל בה באופן קבוע, ד”ר שגיב דורון, יפקח באופן יומיומי על כך שאינה מפתחת תסמיני כלבת: “מצאתי כי החלופה המוצעת על ידי המבקשים ראויה, בטוחה, אינה מסכנת את הציבור ומאזנת בין האינטרסים השונים, כאשר לנגד עיני עומדת גם טובתה של המבקשת אשר נזקקת כעת, במסגרת מאבקה במחלת הסרטן, לכלבה אשר נותנת לה נחמה וכוח להתמודד עם המחלה ועם הטיפולים. היות שיש להניח כי הכלבה אינה חולה בכלבת, הרי שאי הכנסתה להסגר במתקן העירוני, שלו מגבלות משלו, תגן גם על בריאותה הפיזית והנפשית”.

על החלטתו של מנהל המחלקה הווטרינרית העיר השופט: “בית המשפט יוצק תוכן להוראות החוק. יש להימנע מהחלטות ‘יבשות’, המנותקות מהמציאות. הכלבה מחוסנת. מדובר בכלבת בית מטופלת, שהסיכוי שהיא חולה בכלבת אפסי, ואם אנהג בזהירות בניסוח, ההסתברות ‘נמוכה ביותר’, ויש לקוות כי החלופה של הסגר בפיקוח פרטי תתגבש לכדי הוראה חוקית, ולא רק תהיה יציר הפסיקה”.

מהעירייה נמסרה תגובה גם בשם ד”ר וייס: “בית המשפט נתן החלטה במעמד צד אחד, מבלי שהתבקשה עמדת העירייה לטענות המבקשים (בעלי הכלב). בנסיבות המקרה הספציפי, בעקבות המגבלות שהטיל בית המשפט על בעלי הכלבה ונוכח מכלול הנסיבות, לא נמצא מקום להגיש עירעור על ההחלטה”.​


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *