רשם החברות יחויב לרשום עיקול על מניות

רשם החברות יחויב לרשום עיקול על מניות
פס"ד חשוב. עוה"ד אלי גרונדשטיין
צילום: יח"צ

משפטנים טוענים: מדובר בפסק דין מהפכני וברעידת אדמה אשר תשפיע על תחומים רבים

פסק דין מהפכני ניתן לאחרונה בבית המשפט העליון, קובע כי על רשם החברות לרשום עיקולי מניות ברישומיו – לאלתר. פסק הדין הושג לאחר מאבק ארוך שנים, בין עוה”ד אלי גרונדשטיין לבין רשם החברות, בפרשיית עוקץ-משקיעים בעיסקת נדל”ן בחו”ל ואי כיבוד הסכם פשרה מצד איש עסקים ישראלי ,שניהל עסקיו שם באמצעות חברה מקומית.
בשנת 2011 הטיל ביהמ”ש השלום,לבקשת עו”ד גרונדשטיין צוי עיקול על רכושו של איש העסקים הישראלי הנתבע ובין היתר על מניות חברה ישראלית שהחזיקה נכס נדל”ן שלו בישראל (חברת גוש/חלקה). משהתברר כי החברה אינה פעילה ולא מנהלת רישומים נדרשים כדין, פנה עו”ד גרונדשטיין לרשם החברות, בבקשה לרשום עיקול על מניות החברה,המתנהלים ברישומיו ,שכוללים את רישומי כל החברות בארץ ומהווים מידע פתוח לעיון הציבור. פנייתו לרשם החברות הושבה בסירוב, בטענה כי הרישומים ברשם החברות הינם הצהרתיים בלבד, ואין הם מעניקים זכויות.
עו”ד גרונדשטיין הגיש תביעה לביהמ”ש המחוזי נגד החלטת רשם החברות, וזה קיבל את טענותיו, והורה לרשם החברות לרשום את העיקול על מניות החברה ברישומיו. רשם החברות הגיש ערעור על ההחלטה לביהמ”ש העליון, באמצעות פרקליטות המדינה , בשנת 2013.
לפני מספר ימים, דחה הרכב של שלושת שופטי ביהמ”ש העליון, בראשות אסתר חיות, עוזי פוגלמן ויצחק עמית – את ערעור פרקליטות המדינה, והורה לרשם החברות לרשום באופן ידני את עיקול המניות בתיק החברה הנתבעת – לאלתר.

פס"ד חשוב. עוה"ד אלי גרונדשטיין|צילום: יח"צ
פס”ד חשוב. עוה”ד אלי גרונדשטיין|צילום: יח”צ

כמו כן, הורו שופטי ביהמ”ש העליון לרשם החברות, לרשום עיקולים על מניות בחברות באופן ידני לאלתר החל מפברואר 2016 עפ”י טפסים שינפיק הרשם באתר שלו באופן ממוחשב, והחל מספטמבר 2016 הרישום ייעשה באופן מקוון וישיר והמידע על העיקולים יהיה פתוח לציבור הרחב, באופן מקוון.
לדברי עו”ד גרונדשטיין, ההלכה החדשה, אילו נתקבלה לפני מספר שנים, הייתה ודאי מונעת מספר רב של פרשיות שעלו לראש הכותרות, וביניהן פרשת הונאת המשקיעים לכאורה של חברת יו-טרייד, פרשיית קווי אשראי, פרשיית אלי רייפמן וחברת אמבלייז, ופרשיות רבות נוספות שסבבו סביב מכירת מניות ושרשורן, ללא ידיעה, או תוך התממות, על כי מניות אלה מעוקלות.
לדברי עו”ד גרונדשטיין, להלכה החדשה ישנן משמעויות כבדות משקל גם במישור האזרחי. כך ניתן יהיה מעתה להפעיל עיקולים על מניות (ואולי אפילו על אופציות) שבבעלותו של מי מבני זוג הנמצאים בהליכי גירושין –כדי למנוע הברחות רכוש ע”י אחד מבני הזוג.
ההלכה החדשה משנה משמעותית את המצב המשפטי בישראל, לפיו רשם החברות ,מאז היווסדו,היה מסרב תמיד לרשום צווי עיקול ‏של בתי משפט והוצאה לפועל על מניות בחברות, בטענה כי הרישום אצלו הוא הצהרתי בלבד ואינו יוצר זכויות.
לדברי עו”ד אלי גרונדשטיין, הדבר יצר שוני קיצוני בין חברות שמניות עוקלו, לבין עיקולי רכב במשרד הרישוי או עיקולי נכסי נדל”ן בלשכות לרישום מקרקעין.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *