תביעה: מאז שחליתי בסרטן החלו מעסיקיי להתנכל לי

תביעה: מאז שחליתי בסרטן החלו מעסיקיי להתנכל לי
משטרת האופנה. עו"ד עדי ביבר לקואה
צילום: שירה לוי

עולה חדשה, אישה קשת יום בשנות החמישים לחייה, סבלה לטענתה מהתנכלויות ומהשפלות רצופות מצד בעלי חברת אופנה יוקרתית. על פי התביעה, העובדת לקתה בסרטן, וקיבלה הנחיות רפואיות, אותן העבירה למנכ”ל ובעלי החברה. בהוראות רופאיה נכתב בין היתר כי אין להעסיקה בעבודת הגיהוץ למעלה מחמש שעות ביום. לדברי העובדת ההוראות לא כובדו ע”י מעסיקיה, והם אף החלו להתנכל לה. לדבריה, תחילה קוצר יום עבודתה לחמש שעות בלבד, תוך ביטול הפסקת הצהריים, ובהמשך נאמר לה כי בתום חמש שעות הגיהוץ, היא תעבור לגהץ רקמה – “עבודה מאומצת בהרבה מאשר גיהוץ רגיל”, כך אומרת פרקליטתה, עו”ד עדי ביבר לקואה.
עוד נטען בתביעה, כי בעלי החברה ביקשו מהעובדת במספר הזדמנויות להרים את חולצתה, כדי לוודא שאין ברשותה מכשירי הקלטה, וכן אסרו עליה להסתובב בעבודה עם טלפון סלולרי. כמו כן, טוענת הפרקליטה, צולמה העובדת בסיטואציות שונות – תוך חדירה לפרטיותה. כמו כן החלה העובדת לסבול מאיומים והטרדות מצד אחת העובדות – התנכלות שלא טופלה על ידי מעסיקיה. לאור סירובה של החברה לשלב את העובדת במשרה המתאימה לצרכיה הבריאותיים, היא קרסה מהלחצים והחליטה להתפטר.
לדברי עו”ד ביבר לקואה, התפטרות בשל מצב בריאותי או בשל הרעת תנאים – כמוה כפיטורים. חרף כך בחברת האופנה סירבו לשלם לעובדת את זכויותיה.
התביעה נדונה בימים אלה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. כתב התביעה מגלה כי חברת ‘אופנה זו הגיעה לא אחת אל בין כותלי בית הדין לעבודה, ואף נפסקו נגדה לפחות שני פסקי דין על הפרת זכויות עובדים.

משטרת האופנה. עו"ד עדי ביבר לקואה|צילום: שירה לוי
משטרת האופנה. עו”ד עדי ביבר לקואה|צילום: שירה לוי

על פי התביעה, קבעה הרופאה התעסוקתית, כי יש למנוע מהעובדת עמידה ממושכת, וכי עליה לשבת כעשר דקות לאחר כל שעה וחצי של עמידה. עוד נכתב בהנחיותיה, כי שעות הגיהוץ בהן הועסקה עד אז – לא יעלו על חמש ביום.
על פי התביעה, משמסרה העובדת את המכתב למנכ”ל ובעלי החברה, הוא הפטיר כלפיה כי “מצבה הבריאותי ‘בסדר גמור'”, וכי אחרי חמש שעות גיהוץ, “היא יכולה לנקות את המפעל”.
בהמשך אותו היום, כך מתואר בתביעה, פנה בעל החברה לעובדת והודיע לה כי תעבוד חמש שעות בלבד ביום – כולן בגיהוץ וללא הפסקת צהריים. “בעל החברה קיצר את יום עבודתה, שלל את הפסקתה והרע את תנאיה”, דברי עו”ד ביבר לקואה.
לאור זאת, הגישה עו”ד ביבר לקואה, בשם העובדת, תביעה בסך 75,204 שקלים. התביעה נדונה בימים אלה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *