תביעה: העובד דורש פיצוי לאחר שהוכה

תביעה: העובד דורש פיצוי לאחר שהוכה
משטרת האופנה. עו"ד עדי ביבר לקואה
צילום: שירה לוי

עולה חדש מטורקיה שעבד בחנות ממתקים בתל אביב, נאלץ לעזוב את עבודתו כעבור כשנתיים לאחר שלטענתו הועסק ללא תנאים הוגנים, ולבסוף אף הותקף בידי קרוב משפחתו של המעסיק.
בתביעה שהגיש באמצעות עו”ד עדי ביבר לקואה, דורש העובד ממעסיקו לשעבר פיצויים בסך כ-135 אלף שקלים בשל רמיסת זכויותיו התעסוקתיות.
בכתב התביעה טוען האיש כי לאורך תקופת עבודתו השתכר סכום זעום, וכי מעסיקו סירב לשלם לו גמול שעות נוספות, הפרשות לפנסיה, דמי הבראה וימי חופשה כמתחייב בחוק.
עוד טוען התובע, כי משחלה סירב מעסיקו לכבד את אישור המחלה שהגיש לו ואף דחה בתוקף את בקשתו להציג לו חוזה עבודה המעגן את זכויותיו התעסוקתיות.
לגרסת העובד, באותו יום בו ביקש לקבל לידיו הסכם עבודה, תקף אותו קרוב משפחתו של המעסיק, בעוד המעסיק צופה בנעשה מבלי לנקוף אצבע ולסייע לו.
בימים אלה נדונה תביעת העובד בבית הדין האזורי לעבודה שבתל אביב.
יצוין כי מאז שעלה מטורקיה לישראל בשנת 2008, התקשה הגבר בן ה-53 להתגבר על מחסום השפה. לפרנסתו עבד כמוכר בחנות ממתקים בתל אביב. אלא שלדברי עו”ד עדי ביבר לקואה, לטענת העובד, ניצל בעל החנות את מצבו ונישל אותו מזכויותיו הבסיסיות.
בין השאר נטען בתביעה, כי במהלך תקופת עבודתו בחנות שנמשכה כשנה ועשרה חודשים, הוא עבד שעות נוספות רבות שכלל לא שולמו לו, כמו גם זכויות סוציאליות שבהן מחויב המעסיק על פי חוק. גם תלושי השכר שקיבל ממעסיקו, באיחור משמעותי, היו לקויים.
עוד נטען בכתב התביעה, כי המעסיק סירב להכיר בימי המחלה של העובדה, גם כשהלה הציג בפניו אישורי מחלה חתומים בידי רופא.
לדברי עו”ד ביבר לקואה, כשמאס העובד ביחס כלפיו, הוא פנה לבעל העסק בבקשה שימסור לו הסכם עבודה המפרט את תנאיו וכי ישלם לו דמי הבראה ופנסיה. לדברי העובד, דחה המעסיק את דרישתו על הסף ואמר לו – “לא נותן כלום. אם אתה לא רוצה – תלך”.

עו"ד עדי ביבר לקואה|צילום: שירה לוי
עו”ד עדי ביבר לקואה|צילום: שירה לוי

מגרסתו של העובד, המפורטת בתביעה, עולה, שהקש ששבר את גבו הגיע מאוחר יותר באותו היום. לדבריו, בהמשך היום פנה אליו קרוב משפחה של המעסיק, והיכה אותו על לא עוול בכפו. “בעוד קרוב המשפחה מכה ללא רחם את העובד, שלא התגונן ולא נקט בכל אלימות חזרה, עמד המעסיק וצפה בנעשה, מבלי לנקוף אצבע כדי להפסיק את ההתעללות” אומרת עו”ד ביבר-לקואה. בכך, היא טוענת, הפר המעסיק באופן בוטה את חובתו לספק לתובע סביבת עבודה בטוחה ומוגנת. לדבריה, התובע מצדו לא הגיב בצורה פיזית או מילולית לאלימות כלפיו, ולאחר התקיפה עזב את החנות כשהוא חש מבוזה ומושפל, ולא שב אליה עוד.
לדברי עו”ד ביבר-לקואה: “התפטרותו של העובד נעשתה על רקע רמיסת זכויותיו כעובד, פגיעה קשה בכבודו, ואדישות קשה לגורלו על רקע התקיפה האלימה שחווה”. בנוסף טוענת עו”ד ביבר לקואה, כי בעצם כך שהמעסיק הציע לעובד לעזוב את עבודתו אם התנאים אינם לרוחו, הוא פיטר אותו למעשה – ובכך סיפק עילה מספקת לדרישת פיצויי פיטורים מצדו.
בתביעה שהגישה עו”ד ביבר לקואה, בשם העובד נגד מעסיקו – היא דורשת פיצויים בסך של כ-135 אלף שקלים, הכוללים פיצויי פיטורים, גמול שעות נוספות והודעה מוקדמת שלא שולמו, חישובי הלנת שכר, וכן הפרשות וזכויות המגיעות לעובד מתוקף חוקי העבודה בישראל, ואשר נשללו ממנו לאורך כל תקופת עבודתו.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *