נהג מונית יפצה נוסעת עיוורת

נהג מונית יפצה נוסעת עיוורת
חוק וסדר. כלב
צילום: ויקיפדיה

נהג המונית שסירב להעלות עיוורת המלווה בכלב נחייה יפצה אותה ב-10 אלף שקל

בעקבות תביעה שהגישה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, נהג המונית שסירב להעלות עיוורת המלווה בכלב נחייה יפצה אותה ב-10 אלף שקל. התביעה החלה לאחר שאורה דרשן ביקשה להזמין מונית ביום גשום, אך הנהג שהגיע למקום סירב לתת לה השירות מאחר וחשש למצב רכבו החדש באם ייכנס אליו כלב הנחייה שלה.

חוק וסדר. כלב|צילום: ויקיפדיה
חוק וסדר. כלב|צילום: ויקיפדיה

עו”ד גילת בן-זקן (זיוי) מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, טענה בבית המשפט כי סירובו של הנהג להעלות את הנוסעת העיוורת לרכב מהווה הפלייה פסולה במתן שירות ציבורי, המנוגדת להוראות החוק.

הפרקליטה ציינה כי על פי החוק, בית המשפט רשאי לפסוק לטובת אותו אדם עם מוגבלות פיצויים גם ללא הוכחת נזק. חוק איסור הפליית עיוורים המלווים בכלבי נחייה קובע, בין היתר, כי לא תוגבל זכותו של עיוור להיכנס למקום ציבורי ולהשתמש בכל מתקן המצוי בו, ולא תוגבל זכותו להשתמש בתחבורה ציבורית, בשל היותו מלווה בכלב נחייה.

בפסיקתו, קיבל ביהמ”ש את עמדת הנציבות, וקבע כי הנתבע הפר את הוראות חוק השוויון בכך שלא הסכים לתת שירות לגב’ דרשן בשל מוגבלותה ובשל כלב הנחייה שנלווה אליה. עקב זאת, ביהמ”ש פסק פיצוי בסך 10 אלף ש”ח לטובתה ודרש מהנתבע לשלם את הוצאות המשפט. בקביעת גובה הפיצוי התחשב בית המשפט בהתנצלותו של הנתבע סמוך לאחר האירוע.

אברמי טורם, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: “פסק הדין מהווה אבן דרך חשובה במאבק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בכלל ולמיגור התופעה הפסולה של הפלייתם של עיוורים המלווים בכלב נחיה בפרט”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *