דיון נוסף לבנותיה של נאוה חן

דיון נוסף לבנותיה של נאוה חן
להשמיע את קולן של משפחות נפגעי העבירה. בית משפט
צילום: אתר pixabay.com

שלוש היתומות שזכאיות לפיצוי נמוך יחסית מהאדם שרצח את אמא שלהן, דורשות דיון נוסף בנושא

בית המשפט העליון הסכים לקיום דיון נוסף בערעור על גובה הפיצויים לו זכאיות שלוש יתומות. מדובר בבנותיה של נאוה חן ז”ל, אשר אבנר טווק, בן זוגה, נשלח ל-18 שנות מאסר לאחר שהורשע ברציחתה, בספטמבר 2013.

עו”ד רותי אלדר, שפועלת במסגרת תוכנית סנ”ה (“סיוע לנפגעי עבירה”), מהאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, החליטה לסייע לבנות לקבל פיצוי מוגדל. בית המשפט המחוזי חייב בשעתו את הנאשם לשלם לכל אחת מבנותיה של המנוחה פיצוי בסך 170,000 ₪ וביחד סך של 510,000 שקל.

להשמיע את קולן של משפחות נפגעי העבירה. בית משפט|צילום: אתר pixabay.com
להשמיע את קולן של משפחות נפגעי העבירה. בית משפט|צילום: אתר pixabay.com

טווק ערער על גובה רכיב הפיצויים שניתן בפסק הדין, ובמסגרת הערעור, ביקש האגף לסיוע משפטי להשמיע את קולן של משפחות נפגעי העבירה. כזכור, בעקבות הערעור של טווק, בית המשפט פרסם פסק דין תקדימי, הקובע הלכה חדשה בנוגע לפסיקת פיצויים בהליך הפלילי לנפגעי העבירה ולמעשה משפיע באופן רוחבי על כלל נפגעי העבירה אשר קרוביהן נרצחו או נהרגו על רקע פלילי.

לפי דעת הרוב בפסק הדין, במקרה שנגרם מוות על ידי העבירה (רצח או הריגה), מוגבל סכום הפיצוי אותו יכול בית המשפט לפסוק לזכות קרובי משפחתו של הנפגע ל- 258,000 שקל שהוא הסכום המירבי הקבוע בחוק העונשין. על פי היגיון זה, הופחת במידה ניכרת סכום הפיצוי שעל הנאשם לשלם לכל אחת מבנותיה של המנוחה.

לטענתן בנותיה של חן, ההלכה משנה את המדיניות שהייתה נוהגת כל השנים, לפיה, במקרים רבים, פסקו בתי המשפט המחוזיים לקרובי משפחתו של הנרצח סכום כולל מעבר לתקרה הקבועה בחוק.

בבקשה שהגישה עו”ד אלדר, יחד עם עו”ד תמי קלנברג-לוי ורד אנוך, נטען כי פסק הדין מנוגד למטרת החוק שהיא לתת סעד מהיר לנפגע העבירה, ולסייע בשיקומו.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *