תופעה: המדינה מרוויחה מס מגירושין

תופעה: המדינה מרוויחה מס מגירושין
חפש את האישה. עו"ד קרן זרקו זמיר
צילום: מיגל מור

מתברר שסכסוך בין בני זוג מוביל לעיתים לאיום הכולל חשיפה של הכנסות עליהן מס הכנסה לא ידע

גירושין הם כידוע תמיד פוגעים בשני הצדדים, אלא מתברר שיש צד שלישי שדווקא מרוויח, והכוונה היא למדינה. לדברי עו”ד קרן זרקו זמיר, המייצגת נאשמים בהעלמות מס – גרושים רבים פנו אליה בשנים האחרונות, כדי לבדוק כיצד כדאי להתגונן מפני פניה של בן או בת זוגם אל שולחנה של הפרקליטה הגיעו לא מעט גרושים וגרושות במהלך השנים האחרונות, שחככו בשאלה האם לערב את רשויות המס בסכסוך הגירושין. כך למשל, הגיע אליה איש עסקים עצמאי כבן 50, בעל חברות בתחום מערכות חשמל,, לאחר שהחל בהליך גירושין, שבמסגרתו נקלע למריבות עם בת זוגו.
“כדי להפעיל לחץ על הבעל, איימה עליו האישה, שאם היא לא תקבל את מה שהיא רוצה היא תדווח לרשויות המס על מסים רבים אותם העלים במהלך השנים”, מספרת עו”ד זרקו זמיר. לדבריה, האישה איימה על הגבר כי תחשוף העלמות מס של מיליון שקלים במשך כ-20 שנה, והגבר אישר שהאיומים הללו מדוייקים.
“לאחר שהתברר לו, כי קיים הליך של גילוי מרצון, אשר מוריד בבת אחת את האיום בפתיחת הליך פלילי בעניינו, האיש נרגע” אומרת עו”ד זרקו-זמיר. “הוא היה מאד לחוץ מהאפשרות שישב במאסר, ולכן החליט לחשוף הכל בפני רשויות המס. במסגרת ההליך, הוא שילם 40% מס שולי על העלמותיו, כלומר כ-400 אלף שקלים”.
לדברי עו”ד זרקו זמיר, במקרה זה מצבו הכלכלי הטוב של הגבר אפשר לו לעמוד בהליך גילוי מרצון כואב ויקר. לדבריה, הפחד שלו מפני הליך פלילי, לצד הרצון להפסיק להיות תלוי בחסדי האישה – המתיקו עבורו את הגלולה המרה.

חפש את האישה. עו"ד קרן זרקו זמיר|צילום: מיגל מור
חפש את האישה. עו”ד קרן זרקו זמיר|צילום: מיגל מור

דרישות למזונות מוגזמים
לדברי עו”ד זרקו-זמיר, ברוב המקרים מעלים המס הוא הגבר, אך קיימים גם מקרים הפוכים. “לא מזמן פנה אלי גבר ששקע בהליך גירושים מאוד מכוער מאשתו, העובדת כקוסמטיקאית עצמאית. הוא סיפר לי שהיא רוצה את הילדים רק לעצמה, ולא מוכנה לתת לו לראות אותם”, מספרת עו”ד זרקו זמיר.
הגבר סיפר עוד, שאשתו דורשת ממנו מזונות גבוהים וטענה בפני בית המשפט שהיא מרוויחה רק 3,000 שקל בחודש, בעוד שבידי הגבר נמצאות הוכחות שהיא מרוויחה לפחות 20,000 שקל בחודש. לדברי עו”ד זרקו זמיר, במקרים כאלה חשוב להבהיר את המשמעויות של הלשנה לרשות המסים. מדובר בהליך שעלול להסתיים בעונש כבד, שיכלול קנסות כספיים עצומים, מעבר להחזרי המס שהועלמו, כמו גם לתקופות מאסר משמעותיות. “כאשר מדובר באם ילדיך – ההכרעה בעד להסגיר אותה להליכים אגרסיביים שכאלה צריכה להיעשות, אם בכלל – בכובד ראש” אומרת עו”ד זרקו-זמיר.
לדבריה, נכון לעכשיו הגבר החליט לוותר, אבל היא ייעצה לו, להשתמש במידע שבידיו במהלך המשא ומתן שהוא מנהל מול אשתו, כדי להבהיר לה שבכל נושא המזונות הוא ישלם את מה שמגיע לה ולא מעבר לזה.
ראוי להבהיר כי הליך הגילוי מרצון כרוך בתשלומי חוב כבדים לרשות המסים – תשלום שלא כולם יכולים לעמוד בו. “כך ארע למשל במקרה בו גבר פנה אלי לייעוץ לגבי גילוי מרצון, משום שחשש שאשתו תחשוף את העלמת המסים שלו במסגרת הליך הגירושים”, מספרת עו”ד זרקו זמיר. לדבריה, על אף שהחוב המוערך אצלו היה קטן יחסית, ועמד על כ-60,000 שקלים בלבד, הגבר בחר לוותר על גילוי מרצון מכיוון שמצבו הכלכלי לא אפשר לו לגייס את הכסף.
עו”ד זרקו זמיר מצביעה על בעיה נוספת שעלולה לצוף בהליך גילוי מרצון – דחיית ההליך על ידי רשות המסים. “אם המידע על ההעלמות המס כבר פורסם ברשות שלטונית אחרת, למשל בכתבי דין, בתקשורת וכיו”ב – רשות המסים רשאית שלא לקבל את הבקשה לגילוי מרצון”, היא מסבירה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *