נשים משתקמות רק 20 שנה אחרי הגירושים

נשים משתקמות רק 20 שנה אחרי הגירושים
יש מחיר לפרידה. בני זוג
צילום: pixabay.com

את הדברים אמרה רחל עזריה בדיון שנערך בכנסת בנושא השתתפות נשים בתשלום מזונות

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה בהצעה לדיון מהיר של חברות הכנסת זהבה גלאון, עליזה לביא, רויטל סויד, ורחל עזריה בנושא תקנת הרבנות הראשית הקובעת כי נשים ישלמו אף הן מזונות.
יו”ר הוועדה ח”כ ניסן סלומינסקי אמר כי החלטת מועצת הרבנית הראשית ניתנה כבר בשנת 1944 וחודשה בשנת 1980. סלומינסקי הביע צער על החלטת הרבנות הראשית לא לשלוח נציג לדיון.
ח”כ רחל עזריה התקוממה כנגד ההחלטה. לדבריה, “הגבר מחזיק בידו שוט של מתן הגט, ונשים מוכנות לשלם את כל מה שיש להם כדי לרכוש את החופש שלהם”. עזריה סבורה כי החלטת הרבנות רלוונטית רק לכ-10% מהנשים, בעיקר בציבור החרדי. “מדוע רצים לטפל במזונות, ולא בעוול שנגרם למסורבות הגט? עזריה טענה כי גברים משתקמים מגירושין לאחר חמש שנים ונשים רק לאחר 20 שנה.
ח”כ זהבה גלאון אמרה “בהנחה שתקנה זו אכן התקבלה, היא משנה את הדין הקיים. כביכול בניסיון לייצר שוויון, במקום שאין שוויון. תמיד הסבירו לי שההלכה לא משתנה, אולם כשזה לטובת גברים, ניתן לשנות את ההלכה. ההחלטה תפגע בנשים שעוברות דרך חתחתים ועלולה לשמש כקלף מיקוח של גברים כנגד נשים”.

יש מחיר לפרידה. בני זוג|צילום: pixabay.com
יש מחיר לפרידה. בני זוג|צילום: pixabay.com

ח”כ עליזה לביא אמרה “פתאום מעלים את ערך השוויון. כנראה שלימודי המגדר הגיעו לדיינים בבתי הדין. מבקשים ללכת קדימה, מצוין, אבל למה להתחיל בתשלום מזונות ע”י נשים? דווקא במקום בו פערי השכר הם 33% לרעת הנשים! אני רוצה לראות נשים בתפקיד שיפוטי, בהיסטוריה היהודית ישבו נשים על כס השיפוט התורני. אשמח להתחיל את השינוי משם”.
ח”כ רויטל סויד אמרה “מסתבר שאין להחלטה שום תוקף משפטי, אלא רק לזרות חול בעיני הציבור. יש פה או מניפולציה או הטעיה או טעות. עשו את זה כדי ליצור כביכול שוויוניות”. סויד קראה לרבנים “בואו ונעשה משהו לטובת מסורבות גט! אני קוראת לקבל החלטות שיקבעו שוויון בין נשים לגברים”.
ו”ר הוועדה לבחינת נושא מזונות ילדים פרופ’ פנחס שיפמן אמר “נשים משלמות מזונות כבר היום, אין בכך שום חידוש”. שיפמן סבור כי תשלום המזונות לעיתים גורם עוול לנשים ולעיתים לגברים.
נציג בתי הדין הרבניים עו”ד יצחק רוזנטל טען כי כאשר מחייבים אב במזונות מעבר ליכולת שלו ומחייבים אותו לצאת לעבודה שניה, יש לכך השפעה ליחסיו עם ילדיו. הנושא מתעצם כשהאם מרוויחה יותר מהאב. רוזנטל אמר כי ההחלטה מדברת על שיקול דעת של הדיינים להתייחס להכנסות של הנשים. דבריו עוררו את כעסם של חברות הכנסת שהתרעמו על החלטת הרבנות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *