אשה חויבה להשיב מזונות זמניים שנגבו ביתר

אשה חויבה להשיב מזונות זמניים שנגבו ביתר
פריצת דרך. חתונה
צילום: pixabay.com

החוק מאפשר לתובע המזונות להגיש בקשה למזונות זמניים ולכן לעיתים האישה מקבלת יותר מדי כסף

בית משפט מודה במקרים חריגים כי החלטתו לחיוב אב/ בעל במזונות זמניים גבוהה מהשיעור שנקצב בסופו של דבר בפסק הדין. ראוי לציין כי החוק מאפשר לתובע המזונות להגיש בקשה למזונות זמניים – עוד לפני שהתקיים דיון בתביעת הגירושין, כדי לפתור צורך מיידי ולאפשר לזכאים לקיים את שגרת חייהם. בכך חוסכים המזונות הזמניים את הצורך להמתין עד לדיון הראשון בביהמ”ש – שלעיתים מתקיים חודשים רבים אחרי הגשת כתב התביעה.
פסק דין חדש ויוצא דופן עוסק בתביעת הגירושין. עם פתיחת ההליכים, לפני כארבע שנים, במסגרת תיק המזונות נפסקו לאב תשלומי מזונות שונים בסך כולל של כ- 10,350 ש”ח בחודש. בפברואר 2012 ניתן פסק דין הנוגע לחלוקת רכוש, שבמסגרתו הוכרעו סוגיות שונות ובכללן סוגיות רכושיות ומשמורת קטינים. לאחר שמיעת הטיעונים השתכנע בית המשפט במרץ השנה כי יש להפחית את תשלומי המזונות לסך של 5000 ש”ח בחודש.

פריצת דרך. חתונה|צילום: pixabay.com
פריצת דרך. חתונה|צילום: pixabay.com

אלא שהאב טען באמצעות בא כוחו, עו”ד רפי שדמי, כי בתקופת 32 החודשים שעברו בין שתי הקביעות השיפוטיות, הוא שילם ביתר סכום של כ- 174 אלף ש”ח וכי רעיתו לשעבר ניצלה לרעה את אי התייחסות ביה”מ להפרשי החיובים על חשבון המזונות ופעלה במסגרת ההוצאה לפועל להטלת עיקולים על נכסיו.
בין לבין זוכתה האם גם בזכויות במקרקעין (בגין מכירת מגרש שהיה בבעלותם של בני הזוג). בית המשפט השתכנע כי אכן האב שילם בתקופה האמורה תשלומי מזונות גבוהים מכפי שהיה צריך והורה לאשה להשיב לו סכום של 100,750 ש”ח.
בית המשפט לענייני משפחה ברשל”צ נסמך על פסיקה של בית המשפט העליון הנוגעת למצבים דומים וההתמודדות המתבקשת בעטיים לפיה כאשר מתגלה פער בין המזונות הזמניים לקבועים אין סיבה שלא לבקש השבה.
בא כוחו של האב עו”ד רפי שדמי, העוסק בדיני משפחה, מברך על ההחלטה החשובה. לדבריו, אין זה חזיון נפוץ שבית המשפט יחייב את האשה שקיבלה סכום מזונות ביתר בהחזר ובהיבט הזה מדובר בחידוש ואולי אף בפריצת דרך בנושא המזונות הזמניים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *