הצוואה הצילה את הדירה

הצוואה הצילה את הדירה
לבדוק האם יש לכם צורך בעריכת צוואה. דירה
צילום אילוסטרציה: אתר pixabay.com

הודות לצוואה שהכינה עו”ד סיגל לזרוביץ’ לחולה לפני מותה, ייהנו ילדיה ממלוא הזכויות על הדירה של אימם

במסגרת התנדבותה של עו”ד סיגל לזרוביץ’ בארגון “מנדלת הלב”, התומך בחולי סרטן במודיעין ובבני משפחותיהם, פנתה אליה נ’, חולת סרטן, על מנת לברר לגבי המצב של הדירה שהייתה אמורה להיות בבעלותה. במהלך בירור הפרטים והנתונים התברר המצב המשפטי הבעייתי והמורכב של זכויות הבעלות של נ’ בדירה.

במסגרת הליך גירושיה חתמה נ’ על הסכם לחלוקת רכוש, שהתייחס לחלוקת הדירה, ובו נקבע כי היא תשלם לגרוש שלה סכום כספי מסוים בגין חלקו בדירה, ולאחר התשלום יועברו אליה כל זכויות הבעלות בדירה, ובהתאם לכך יבוצע הליך רישום בלשכת רישום המקרקעין (בטאבו). נ’ קיימה את חלקה בהסכם ושילמה את הסכום שנקבע בהסכם עבור חלקו של הגרוש בדירה, אך לימים חלתה במחלה קשה שדרשה את מלוא תשומת ליבה ואשר הייתה כרוכה בטיפולים קשים ובהליך התאוששות בין טיפול לטיפול.

נ’, אם לשני ילדים קטינים, נאלצה להתמודד עם המחלה והשפעותיה ובמקביל נאבקה לקיים אורח חיים רגיל, טיפלה בילדיה במסירות והמשיכה לעבוד ככל שמצבה איפשר זאת. בתקופה זו נשתכח מליבה כל נושא הטיפול בהעברת הזכויות בדירה על שמה, וכך הוא נותר ללא שינוי, כאשר למעשה למרות ששילמה תמורת חלקו של הגרוש בדירה רשומה, עדיין רשומות על שם הגרוש זכויות במחצית הדירה.

לבדוק האם יש לכם צורך בעריכת צוואה. דירה|צילום אילוסטרציה: אתר pixabay.com
לבדוק האם יש לכם צורך בעריכת צוואה. דירה|צילום אילוסטרציה: אתר pixabay.com

כבר במהלך הפגישה הראשונה הבהירה עו”ד סיגל לזרוביץ’ לנ’ את מצבה המשפטי, ופרסה בפניה את המהלכים הדרושים להסדרת הנושא באופן מיידי מול כל הגופים הפיננסים והרשויות השונות ואת החשיבות המרובה של עריכת צוואה, שתסדיר את חלוקת רכושה. עו”ד לזרוביץ’: “עם כל הרגישות לדבר על הנושא עמה, הסברתי לנ’ שבמצב רישום הזכויות כיום, חלילה אם יקרה הנורא מכל, יורשיה – ילדיה הקטינים – יירשו אך ורק את מחצית הדירה הרשומה על שמה בלשכת רישום המקרקעין”.

בשל הידרדרות במצבה הרפואי של נ’, נערכה עו”ד לזרוביץ’ במהירות להחתים את כל הצדדים, ובמיוחד את הגרוש, על הסכם מפורש המתאר והמאשר את מצב זכויותיה של נ’ בדירה יחד עם הכנת כל יפויי הכח המתאימים. כל זאת על מנת שניתן יהיה להספיק ולפעול להסדרת רישום הזכויות על שמה. במקביל, היא ערכה צוואה לנ’, שאליה צורפו כל ההסכמים שנחתמו בין הצדדים. הכל נעשה על מנת שיובהר כי הרישום בפועל איננו משקף את הזכויות הממשיות של נ’ בדירה. יובהר כי חוק הירושה התשכ”ה 1965 קובע ברירת מחדל ומורה כיצד תחולק הירושה בין בני המשפחה למקרה בו אין צוואה. כך למשל, כאשר בני זוג נשואים, יש להם ילדים ואחד מבני הזוג נפטר, יירש בן הזוג הנותר מחצית מזכויות הנפטר ואילו המחצית האחרת תחולק בין הילדים.

למרבה הצער, נ’ נפטרה לאחר מאבק קשה במחלה, וזאת עוד טרם הסתיים הליך רישום מלוא הזכויות בדירה על שמה. עוד בפגישתן האחרונה הבטיחה עו”ד לזרוביץ’ לנ’ כי לא תשקוט ולא תניח לנושא עד ליום בו הצוואה תקוים במלואה וכל רכושה יועבר לילדיה. בחודש שעבר היא סיימה את כל ההליכים המשפטיים למימוש צוואתה של נ’ במלואה ורישום מלוא הזכויות בדירה, שנרשמו על שם ילדיה של נ’ ז”ל.

עו”ד לזרוביץ’: “חשתי באחריות העצומה ובמחויבות המלאה שלי כלפי נ’, וכך פעלתי. לא מצאתי מנוח עד ליום בו הושלמה המשימה. בהזדמנות זו אני קוראת לכולם לבדוק האם יש לכם צורך בעריכת צוואה, בייחוד כאשר מדובר בקטינים, עולה החשיבות לבחינת הצורך בהכנת צוואה, מאחר וכולנו כהורים רוצים להבטיח את עתיד ילדינו”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *